Nakupte alespoň za 800 Kč a dopravu máte zadarmo! Nakupte alespoň za 800 Kč a dopravu máte zadarmo!

Dobrá věc

Co jste dnes snídali? Chleba s džemem? Čerstvé ovoce? Sušené ovoce v musli nebo nějakou grilovanou zeleninu? Možná ovocnou šťávu nebo kávu? Za to všechno vděčíme včelám. Včely nám totiž neposkytují pouze med, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ve skutečnosti je to asi tak, že včely jsou za každým třetím soustem, které si dopřejeme a tím dělají naši stravu pestrou. Včela je tedy nejdůležitější opylovač potravinářských plodin na světě.

Včela medonosná je pravděpodobně nejznámější včelou na světě, ale celkově existují desítky až stovky dalších druhů. Včely medonosné a čmeláci žijí společensky v čele s královnou, která řídí trúdy a dělnice. Rodinná jednotka samotářských včel se skládá pouze z jednoho páru.  

Proč to ale všechno píšeme? Včely pomalu vymírají a my to musíme zastavit. V celé Evropě hrozí vyhynutí téměř každému desátému druhu včel. Nejde totiž pouze o ochranu včel jako takových, ale i o prostředí ve kterém se vyskytují. Možná by pomohla úprava nějakého zákonu, který by jejich život a okolí zkvalitnil. Mezi další příčiny úhynu včel patří také okolnosti, které nás a přírodu ovlivňují. Jsou to změny ve využívání půdy, odlesňování, choroby, pesticidy, nesprávné zemědělské postupy, znečištění ovzduší, invazivní nepůvodní druhy rostlin a živočichů, nebo změna klimatu.

Máme zájem jednat nyní v zájmu lidí a volně žijících živočichů a ovlivnit to co se děje. Ztráta opylovačů by mohla vést k nižší dostupnosti plodin a volně rostoucích rostlin, které poskytují základní živiny pro lidi a jiné živé tvory. Bez nich by se zvýšil počet lidí, kteří trpí nedostatkem vitaminu A, železa a kyseliny listové.


Právě proto jsme se rozhodli spojit s projektem Městské včely od neziskové organizace Živica. Včely mají v městech často lepší podmínky a tento projekt podporuje jejich výskyt a také poukazuje na ohrožující faktory. Milovníci včel, ale i celkově přírodního života, pomáhají s implantací bzučících tvorů do míst, aby i městské rostliny měl kdo opylovat. Tento projekt je rozšířen do několika míst na Slovensku a stále pokračuje dál.

Zapojit jsme se rozhodli i my v Max Sportu, kdy z každého nákupu našich lahodných tyčinek v bio kvalitě Beez přispějeme na chod projektu Městských včel. Sami si uvědomujeme důležitost těchto tvorů v naší společnosti a nechceme jen tak nečinně přihlížet k jejich vymírání. A proto jsme se rozhodli alespoň touto troškou přispět a aktivně se zapojit do projektu.

Tyčinka Beez tak od tohoto okamžiku není jen výborným zdrojem vitamínů a energie, ale pomáhá i dobré věci, na kterou můžeme být sami hrdí. Objednejte si ještě dnes a podpořte tak projekt Městské včely každým vaším nákupem.